середа, 26 січня 2022 р.

Крути – символ героїзму

українського юнацтва


         Однією з найбільш трагічних, але й значущих подій Української революції 1917 – 1921 років була битва під Крутами.

         29 січня 1918 року на залізничній станції Крути в Чернігівській області 300 київських студентів, захищаючи підступи до Києва, вступили в нерівний бій з п'ятитисячною армією більшовиків під командуванням Михайла Муравйова, яка в числі інших вела наступ. Цей бій на довгі роки став одним із важливих символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. За свідченнями учасників подій, було вбито понад 250 осіб з української сторони. Точно відомі імена 27 студентів, яких взяли в полон і розстріляли. Їх тіла пізніше були урочисто перепоховані на Аскольдовій могилі в Києві.

         До цієї дати влаштовано книжкову виставку «Крути – подвиг і трагедія України». В матеріалах, представлених на виставці висвітлено причини трагедії під Крутами, виховання, а також інтерес і повагу до історичного минулого своєї країни.



 

середа, 19 січня 2022 р.

 

Великий провідник ОУН

                              (110 років від д. н.)

Один із найвідоміших провідників українського націоналізму ХХ століття Ярослав Стецько народився 19 січня 1912 року у Тернополі у сім’ї священика. Гімназію закінчив тут же, і розпочав навчання  на філософському факультеті Львівського університету, паралельно вивчаючи право в Краківському університеті.

Ще навчаючись в Тернополі, Стецько брав участь у нелегальному молодіжному націоналістичному русі, вступивши в «Українську військову організацію», а потім в ОУН. З переїздом до Львова його діяльність в ОУН тільки посилилась. Коли йому було 20 років він став членом Крайового правління ОУН на Західно - українських землях. Очолив ідеологічну референтуру, редагував підпільні видання ОУН «Юнак», «Юність», «Бюлетень Крайової Екзекутиви ОУН на ЗУЗ». У 1934 році Стецька заарештували під час облави на представників ОУН, що почалася після вбивства у Варшаві міністра внутрішніх справ Польщі Пєрацького. Ярославу Стецьку присудили 5 років ув’язнення. У лютому 1940 року став одним з ініціаторів створення Революційного Правління ОУН в Кракові. У тому ж році був обраний заступником керівника ОУН Степана Бандери. В 1941 році на Другому Великому Зборі його обирають членом Проводу ОУН , Національні Збори у Львові, проголосивши Відновлення Української Держави обрали Ярослава Стецька Головою Державного Правління. 12 липня був заарештований гестапівцями і перевезений до Берліна і пробув там до 1944 року.

На початку 1945 року на конференції ОУН Стецька обрали в тричленне верховне Бюро Проводу ОУН разом зі Степаном Бандерою та Романом Шухевичем. Після війни Ярослав Стецько стає головою Антибільшовицького блоку народів, президентом якого був до кінця свого життя. За даними американського дослідника Расса Белланта, Стецько користувався підтримкою США. Під час правління Рейгана Білий дім залучав його до своїх справ і вважав серйозним лідером.

Помер Стецько 5 липня 1986 року в Мюнхені.

Більш детальніше про визначного діяча національно – визвольного руху читачі бібліотеки  мають можливість дізнатися з матеріалів книжкової виставки «Великий провідник ОУН».

https://www.facebook.com/125351899009044/videos/675197976808264/




четвер, 13 січня 2022 р.

Дивовижний світ природи

в творах Євгена Гуцала

14 січня 2022 року виповнюється 85 років від дня народження Євгена Пилиповича Гуцала – поета, новеліста, повістяра, лауреата Державної премії України імені  Т. Г. Шевченка.

Від початку своєї творчості письменник залюбки писав про дітей, про світ дитинства. Збірка оповідань «У лелечому селі» вийшла у видавництві «Веселка» 1969 року і стала однією з кращих в сучасній українській літературі. Світ дитинства цих оповідань особливий. А ще ж дивовижний світ городини, квітів, річки, гаю, поля, звірини й птаства, в якому живе сільська дитина, - все це побачено і зображено тонким поетичним зором, ніжною душею письменника.

Також  дітям написано книги новел «Олень Август» (1965), «Пролетіли коні» (1966), «З горіха зерня» (1967), «Дениско» (1973), «За обручем» (1976), «Зелене листячко з вирію» (1977),  та інші.

За своє життя він написав майже п’ять десятків книжок, а його оповідання, повісті, романи стали класикою сучасної української літератури.

Сам Є. Гуцало зізнався: «Здається, я писав завжди». Це був природний стан  його душі, він жив у слові і словом себе виявляв у світі.

 



середа, 5 січня 2022 р.

 

Дивосвіт різдвяних свят

 

Різдво – це дуже радісне свято, яке з нетерпінням чекають дорослі і діти. Особлива духовна радість обіймає кожного з нас, і наповнює людські серця теплом і милосердям.

Наші читачі поринули в атмосферу дива, і подарували зимову казку,виготовивши різні новорічно – різдвяні композиції, які прикрасили книжкову виставку.

Більш детальніше про звичаї і традиції свят, різдвяні  історії від українських і світових авторів, користувачі дізналися з книжкової виставки – інсталяції «Дивосвіт різдвяних свят».  https://www.facebook.com/125351899009044/videos/4840596139335958