вівторок, 26 січня 2021 р.

  Крути – трагедія, подвиг, пам’ять

Бій під Крутами  - це героїчна й водночас трагічна подія. Вона знаменувала початок нової епохи національного пробудження  українців, усвідомлення  права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей – найкращих представників українського студентства.

 В 1918 році поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.

Бій тривав лише п’ять  годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Офіційно день пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року був підписаний указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

До цієї дати влаштовано книжкову виставку «Крути – подвиг і трагедія України». В книгах, представлених на книжковій виставці висвітлено причини трагедії під Крутами, виховання, а також інтерес і повагу до історичного минулого своєї країни.

 




четвер, 21 січня 2021 р.

 

Соборність України – основа державності


22 січня у день проголошення в 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно – Української Народної Республіки, відзначається День Соборності України. Саме цього числа у  1918 році Універсалом  Центральної Ради було проголошено Незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше  1919 року, у Києві на Софіївській площі проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину Україну, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав – УНР та ЗУНР, що постали на уламках російської та Австро – Угорської імперій, в Єдину Соборну Українську державу.

Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст). Цього дня під синьо – жовтими прапорами відбулась тридцятитисячна маніфестація населення, яке з’їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події двадцятирічної давнини. Яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи, став живий ланцюг, організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71 – ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.

День Соборності  - це нагадування про те, що сила української держави в єдності наших земель.

Більш детальніше про події того часу можна дізнатися з книг, представлених на книжковій виставці «Одна єдина Соборна Україна».





четвер, 14 січня 2021 р.

Ми прийшли вас посівати.

Щоб усіх пошанувати!

       14 січня християни східного обряду вшановують свято Василія. В народі це свято називають ще Старим Новим Роком.

        Основною обрядодією цього дня є засівання осель українців збіжжям із відповідними віншуваннями гарного врожаю – мовляв, якщо у хаті добре засіють, то протягом року господарі матимуть багаті запаси овочів, фруктів, меду, зерна.

        Особливо радіють цьому дню хлопчики. Дочекавшись закінчення ранкової  церковної відправи сівачі починають засівати пшеницею, вівсом власну домівку, хрещених батьків, родичів, знайомих і сусідів.

        В Україні зберігаються такі традиції і передаються з покоління в покоління.